Every ward in the borough had candidates standing for a seat on the council.
The elections, which were delayed by a year due to the Covid-19 pandemic, took place on Thursday with the results announced in the early hours of Friday.
In most wards, one seat was up for grabs.
However in St Luke's and Westborough, there were two because of a by-election.
The Conservatives ended the night with 11 seats, having made three gains; Labour finished with six including one gain and there was one seat each for the Lib Dems and Independents.
Read more >>> Live updates as election results are announced across south Essex
Here are the results in full by ward.
Belfairs
Jack Warren - Con - 1,252 votes ELECTED
Stephen Aylen - Ind - 1,038 votes
Alex Small - Lab - 342 votes
Peter Walker - Green - 166 votes
Sara-Jayne Boulton - Lib Dem - 96 votes
Turnout:
Blenheim Park
Helen Boyd - Cons - 1,151 votes ELECTED
Anita Forde - Lab - 1,043 votes
Abbie Sutherland - Green - 205 votes
Jill Allen-King - Lib Dem - 159 votes
Alan Hart - Ind - 155 votes
Turnout: TBC
Chalkwell
James Courtney - Con - 1,219 votes ELECTED
Sorraiya Nawaz - Lab - 732 votes
James Vessey-Miller - Green - 241 votes
Christopher Hind - Lib Dem - 226 votes
Katie Cohen - Woman’s Equality - 147 votes
Turnout: TBC
Eastwood Park
Chris Walker - Conservative and Unionist - 1,379 ELECTED
Robert McMullan - Lib Dem - 1,042 votes
Samuel Allen - Lab - 190 votes
Reece Learmouth - Green - 104 votes
Turnout: TBC
Kursaal
Tricia Cowdrey - Labour and Co-Operative - 926 votes ELECTED
Judith McMahon - Cons - 692 votes
Thomas Love - Green - 245 votes
Philip Edey - Lib Dem - 90 votes
Turnout: 24.63%
Leigh
Peter Wexham - Lib Dem - 1,129 votes ELECTED
Paul Gilson - Conservative and Unionist - 972 votes
Richard Longstaff - Green - 368 votes
Jane Norman - Lab - 424 votes
Turnout: TBC
Milton
Stephen George - Lab - 1,306 votes ELECTED
John Harland - Cons - 877 votes
Sarah-Ann - Green - 319 votes
Robert Howes - Lib Dem - 111 votes
Turnout: 32.17%
Prittlewell
David Garston - Cons - 1,479 votes ELECTED
Shahid Nadeem - Lab - 762 votes
Jon Mullett - Green - 224 votes
Billy Boulton - Lib Dem - 200 votes
Alan Martin - Ind - 128 votes
Turnout: TBC
Shoeburyness
James Moyies - Cons - 1,135 votes ELECTED
Anne Chalk - Ind - 777 votes
Sayeeka Farnaz - Lab - 308 votes
Fiona Clapperton - Green - 145 votes
James Quail - For Britain - 58 votes
Timmy Allan-John - Ind - 47 vote
Granville Stride - Lib Dem - 41 votes
Turnout: 29.02%
Southchurch
Alex Bright - Cons - 1,701 votes ELECTED
Kevin Ryan - Lab - 440 votes
Esther Brown - Ind - 274 votes
Jo Bates - Green - 205 votes
Pamela Austin - Lib Dem - 73 votes
Turnout: 35.86%
St Laurence
Steve Buckley - Cons - 1,039 votes ELECTED
Lydia Hyde - Lab - 975 votes
Kimberley O’Connell - Ind - 590 votes
Jim Clinkscales - Lib Dem - 70 votes
Oliver Thorn - Green - 68 votes
Turnout: TBC
St Luke's
Brian Beggs - Cons - 744 votes ELECTED
Martin Berry - Lab - 730 votes ELECTED
Jonathan Garston - Cons - 640 votes
Gabriel Leroy - Lab - 545 votes
Brian Ayling - Ind - 447 votes
Susan Badger - Ind - 320 votes
Tilly Hogrebe - Green - 272 votes
Ian Hurd - Green - 137 votes
Paul Anthony - Ind - 81 votes
Richard Collins - Lib Dem - 74 votes
John Anthony - Ind - 69 votes
Charlotte Kurilecz - Lib Dem - 58 votes
Turnout: TBC
Thorpe
Mike Stafford - Ind - 1,499 votes ELECTED
Azeem Raja - Cons - 875 votes
James Miller - Lab - 422 votes
Julie Callow - Green - 228 votes
Meghan Quail - For Britain - 129 votes
Alan Crystall - Lib Dem - 61 votes
Turnout: 43.44%
Victoria
Ian Gilbert - Lab - 1,114 votes ELECTED
Darryl Jones - Cons - 554 votes
Denis Champion-Walker - Green - 190 votes
Gavin Spencer - Lib Dem - 94 votes
Turnout: 22.34%
Westborough
Aston Line - Lab - 920 votes ELECTED
Anne Jones - Lab - 873 votes ELECTED
Colin Campbell - Cons - 550 votes
Dr Vel - Ind - 424 votes
Suzanna Edey - Lib Dem - 344 votes
Tamkeen Shaikh - Cons - 343 votes
David Webb - Lib Dem - 327 votes
Stephen Jordan - Green - 220 votes
Vida Guildford - Green - 176 votes
Jason Pilley - Psychedelic Movement - 37 votes
Turnout: TBC
West Leigh
John Lamb - Conservative and Unionist - 1,572 votes ELECTED
Katie Kurilecz - Lib Dem - 1,210 votes
Nathaniel Love - Green - 268 votes
Mick Ekers - Lab - 230 votes
Turnout: TBC
West Shoebury
Derek Jarvis - Cons - 1,395 votes ELECTED
Heather Morgan-Salthouse - Ind - 450 votes
Joe Cresswell - Lab - 331 votes
Alan Appleford - Green - 137 votes
Carol White - Lib Dem - 88 votes
Joanne Quail - For Britain - 51 votes
Turnout: 33.35%
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules hereLast Updated:
Report this comment Cancel